Kaj je "progresivno voditeljstvo« in zakaj je pomembno v današnjem poslovnem svetu?

Roman Klarič
Roman Klarič
progresivno voditeljstvo.png
Priznani poslovni guru na področju vodenja Peter Drucker je dejal: "Če želite nekaj novega, morate prenehati delati nekaj starega."

Zaradi različnih trendov, ki vplivajo na organizacije in njihovo poslovanje, se je voditeljstvo skozi leta spreminjalo in razvijalo. Danes vodje ne morejo uporabljati istih pristopov in strategij, ki so jih uporabljali njihovi predhodniki, ampak morajo biti sposobni prilagajanja različnim izzivom in trendom v svoji panogi. V današnjem razmišljanju se bomo ozrli na nekaj sodobnih trendov in kako se lahko voditelji tem trendom prilagodijo.

Poslovni trendi

1. Digitalizacija

Ena od najbolj očitnih sprememb v poslovnem svetu je digitalizacija. S tem se je vzpostavil nov način vodenja, ki se osredotoča na uporabo tehnologije za izboljšanje učinkovitosti in produktivnosti ter izboljšanje poslovnih procesov. Sodobni voditelji morajo biti sposobni razumeti in uporabljati različne digitalne tehnologije, da lahko zagotovijo uspeh svoje organizacije.

Raziskava, ki jo je opravilo podjetje Deloitte, je pokazala, da organizacije, ki imajo voditelje, ki so uspešni v digitalni transformaciji, dosegajo 2,3-krat večjo rast dobička in 2,8-krat večjo stopnjo inovacij kot organizacije, ki imajo manj usposobljene voditelje.

2. Globalizacija in različne kulture

Današnji vodje se tudi soočajo z naraščajočo globalizacijo. Organizacije delujejo na mednarodni ravni, kar zahteva od vodij, da se spopadajo z različnimi kulturami in perspektivami. Vodje morajo biti sposobni razumeti različne kulture in vrednote, da lahko uspešno vodijo in sodelujejo s svojimi zaposlenimi in strankami iz različnih držav. Ena od ključnih lastnosti sodobnega voditelja je torej sposobnost vodenja raznolikih ekip. Raznolikost je postala pomemben dejavnik v poslovnem svetu, saj raznolike ekipe prinašajo večje število perspektiv in idej, ki lahko izboljšajo učinkovitost organizacije.

Raziskava družbe McKinsey & Company iz leta 2020 s poudarkom na raznolikosti in vključevanju (ang. diversity and inclusion) kaže, da so organizacije, ki se zavedajo pomembnosti raznolikosti in vključevanja v svojih ekipah, bolj uspešne in konkurenčne. Raziskava je zajela več kot 1.000 organizacij v 15 državah in ugotovila, da imajo organizacije, ki so v zgornji tretjini po indeksu vključenosti, 2,3-krat večjo verjetnost, da bodo finančno uspešnejše od organizacij, ki so v spodnji tretjini.

3. Hitro spreminjajoče se poslovno okolje

Današnji vodje se morajo soočati tudi s spreminjajočim se okoljem, ki vključuje spremembe v zakonodaji, tehnologiji in potrebah strank. Zato morajo biti sposobni hitro prilagajati svoje strategije in načrte, da lahko uspešno obvladujejo nove izzive. Kot primer lahko navedemo okoljsko politiko. V zadnjem času se je močno povečalo zavedanje o okoljskih in družbenih vplivih organizacij, zato morajo vodje razviti trajnostne strategije in načrte, ki bodo upoštevali te vidike. Še posebej pa se tovrstna in hitra odzivnost pričakuje na področjih priprave nove ponudbe, odzivanja na konkurenco, ustvarjanja nove vrednosti za vse deležnike poslovnega okolja in še bi lahko naštevali.

4. Potreba po inoviranju s katerim se povečuje vrednosti

V današnjem zahtevnem in kompleksnem poslovnem okolju se pojavlja močna potreba po stalnem inoviranju. Le to pa zahteva tudi nove pristope na področju vodenja, ki jih vodje uporabljajo za izboljšanje učinkovitosti svojih organizacij. Med temi pristopi se najpogosteje uporabljajo agilno vodenje, design thinking in lean management. Agilno vodenje poudarja prilagodljivost in hitro prilagajanje spremembam, kar je še posebej pomembno v okolju, kjer se hitro spreminjajo tržni pogoji in potrebe strank. Design thinking je metoda, ki jo vodje uporabljajo za razmišljanje o težavah in iskanje inovativnih rešitev. Lean management pa se osredotoča na odpravljanje izgub in izboljšanje procesov za doseganje večje učinkovitosti in posledično ustvarjanje višje vrednosti.

5. Zahtevni kupci z veliko nove ponudbe na trgu

Vedno bolj priljubljena metoda vodenja je tudi servisno vodenje, ki se osredotoča na zadovoljstvo strank. Vodje, ki uporabljajo to metodo, se osredotočajo na zagotavljanje najboljših izkušenj strank in izboljšanje kakovosti storitev. S tem pristopom se posveča več pozornosti na interakcije zaposlenih in strank ter zagotavlja, da so njihove potrebe zadovoljene.

Sodobni vodje morajo tudi razumeti, da je uspešno vodenje proces, ki zahteva čas in trud. To ni nekaj, kar se lahko doseže čez noč. Vodje morajo biti pripravljeni nenehno se učiti in izboljševati svoje spretnosti in znanje, da lahko dosežejo najboljše rezultate za svojo organizacijo. Ali povedano drugače, voditelji moramo postati progresivni.

Kaj je progresivno voditeljstvo?

"Progresivno voditeljstvo" sicer ni popolnoma nov koncept, se pa v zadnjem času vse pogosteje uporablja v poslovnem svetu. Gre za pristop k vodenju, ki se osredotoča na razvoj zaposlenih in spodbujanje njihovega sodelovanja ter inovativnosti, da bi dosegli skupne cilje organizacije. Progresivni voditelji so odprti za nove ideje, znajo poslušati in sodelovati z zaposlenimi, se zavedajo pomembnosti ravnotežja med delom in življenjem ter razvijajo trajnostne prakse. Vse to prispeva k boljšemu delovnemu okolju, bolj motiviranim zaposlenim in dolgoročni uspešnosti organizacije.

Raziskava Gallup iz leta 2019, ki je analizirala več kot 82.000 zaposlenih v 230 organizacijah v 49 državah je ugotovila, da so organizacije, ki že uporabljajo pristope progresivnega voditeljstva, imele za 21% višjo produktivnost in za 22% višjo dobičkonosnost kot organizacije, ki so uporabljale tradicionalne avtoritativne pristope.

Kakšne veščine morajo imeti progresivni voditelji?

Progresivni voditelji morajo imeti različne veščine, ki so potrebne za uspešno vodenje organizacije v današnjem poslovnem okolju.

Tehnično znanje in digitalne veščine

Voditelji v digitalnem svetu imajo visoko raven tehničnega znanja in digitalnih veščin. Seznanjeni so z različnimi tehnologijami in njihovim vplivom na poslovanje ter učinkovito uporabljajo digitalna orodja za izboljšanje poslovnih procesov in povečanje učinkovitosti. Poleg tega spremljajo sodobne trende v tehnologiji in jih izkoriščajo za svoje podjetje. Ker se tehnologije hitro spreminjajo, je pomembno, da se voditelj kontinuirano uči in izboljšuje svoje veščine. To lahko doseže na različne načine, kot so:

  • Spremljanje novih tehnoloških trendov in novosti na področju digitalnih tehnologij.
  • Udeležba na konferencah, delavnicah in drugih dogodkih, povezanih z digitalnimi tehnologijami.
  • Sodelovanje v projektih, ki vključujejo uporabo digitalnih tehnologij.
  • Vključevanje digitalnih tehnologij v vsakdanje delo in njihova aktivna uporaba.

Progresivno voditeljstvo spodbuja organizacijo, da se prilagaja novim okoliščinam in spremembam, saj so na ta način zaposleni bolj samozavestni in pripravljeni sprejeti izzive in tveganja. Taki voditelji se hitro prilagajajo spremembam, da bi dosegli boljše poslovne rezultate. To vključuje hitro sprejemanje odločitev in prilagajanje poslovnih procesov.

Inovativnost

Progresivni voditelji spodbujajo inovativnost in sprejemajo nove ideje, ki lahko pripomorejo k uspehu organizacije. Nenehno iščejo nove načine za izboljšanje poslovanja in procesov ter ustvarjanje nove vrednosti za stranke in družbo kot celoto. Zmožnost inovativnega razmišljanja je ključna za uspešno vodenje v kompleksnem in zahtevnem poslovnem okolju, v katerem trenutno živimo in delujemo.

Komunikacija

Uspešne voditelje sedanjega poslovnega časa lahko hitro prepoznamo tudi po močnih komunikacijskih sposobnostih, saj jasno in transparentno komunicirajo svojo vizijo in cilje svojemu timu ter ostalim deležnikom. To zahteva sposobnost aktivnega poslušanja, učinkovitega izražanja idej ter zagotavljanja konstruktivne povratne informacije.

Gradnja pozitivnih odnosov s strankami in zaposlenimi

Progresivni voditelji vzpostavljajo pozitivne odnose s strankami in zaposlenimi. To pomeni, da poslušajo potrebe in želje strank ter jih ustrezno naslavljajo, da povečajo zadovoljstvo strank in izboljšajo poslovne rezultate. Poleg tega podpirajo razvoj zaposlenih, kar lahko privede do večje zavzetosti, produktivnosti in zmanjšanja odhodov najboljših talentov iz podjetja.

Empatija

Progresivni voditelji se zavedajo, da so njihovi zaposleni ključni za uspeh organizacije, zato jih poslušajo in se odzivajo na njihove potrebe. Pri tem izredno pomembno vlogo igra tudi ustrezno razvita čustvena inteligentnost. Progresivne voditelje zaznamuje visoka raven čustvene inteligentnosti, vključno z razumevanjem in upravljanjem svojih lastnih čustev ter čustev drugih. Ta sposobnost je ključna pri izgradnji kakovostnih odnosov, navdihovanju in motiviranju tima ter učinkovitega upravljanja konfliktov in izzivov.

Ali ste vedeli? Da lahko uspešno vodite svoje ekipe, potrebujete veliko veščin, predvsem na področju socialnih veščin, kot so komunikacija, empatija, poslušanje in motiviranje. Svoj potencial na področju empatije, socialnih veščin in čustvene inteligentnosti lahko preverite z zanesljivim orodjem DNLA Expert System in s pomočjo kakovostnih uvidov in razvojnih smernic hitro dvignete raven svoje čustvene inteligentnosti.

Progresivno voditeljstvo postaja vse pomembnejše v današnjem hitro spreminjajočem se poslovnem okolju, saj omogoča vodjem, da ustvarijo prilagodljive, inovativne in sodelovalne organizacije, ki lahko uspejo v dinamičnem tržnem okolju in ostajajo dolgoročno konkurenčne. Kaj bo vaš prvi korak na poti k progresivnemu voditeljstvu?

Deli članek