Uslužnostno vodenje in njegov vpliv na razvoj notranjega potenciala organizacije

Roman Klarič
red. prof. dr. Miha Škerlavaj
Roman Klarič
red. prof. dr. Miha Škerlavaj
Gost
servant leadership
360 Potencial - merjeno področje: Vodenje

V sodobnem poslovnem svetu, kjer konkurenca postaja vse bolj neizprosna, se pojavljajo novi slogi vodenja, ki prinašajo sveže pristope k doseganju organizacijske uspešnosti. Eden takšnih slogov je uslužnostno vodenje (servant leadership), ki namesto osredotočanja zgolj na poslovne rezultate v ospredje postavlja dobrobit zaposlenih in strank. Ta filozofija temelji na prepričanju, da bodo zaposleni, ki se počutijo spoštovane in cenjene, bolj zadovoljni, predani ter posledično bolj produktivni.

Kaj je uslužnostno vodenje?

Uslužnostno vodenje (servant leadership) je pristop k vodenju, kjer vodje postavljajo dobrobit svojih sodelavcev na prvo mesto. Namesto da se osredotočajo zgolj na nadzor in avtoriteto, uslužnostni vodje ustvarjajo okolje, kjer se zaposleni počutijo cenjene, opolnomočene in podprte. Temeljno prepričanje tega vodenja je, da bodo člani tima najbolje delovali, če imajo občutek varnosti, zaupanja in osebne rasti. Vodja, ki deluje po principih uslužnostnega vodenja, prevzema odgovornost in skrb za člane svojega tima ter gradi skupno vizijo, ki temelji na vzajemnem zaupanju in spodbujanju osebnega in profesionalnega razvoja vseh članov tima. Uslužnostno vodenje temelji na šestih ključnih značilnostih:

1. Opolnomočenje in pomoč pri razvoju

Opolnomočenje in pomoč pri razvoju pomeni, da vodja svojim sodelavcem omogoča, da postanejo bolj samozavestni in proaktivni pri svojem delu. Spodbuja jih, da sami sprejemajo odločitve, namesto da bi jih vedno vodili pri vsakem koraku ali celo gledali čez ramo. Vodja ceni svoje zaposlene, jim nudi potrebne informacije in jih podpira pri iskanju novih inovativnih rešitev. Na ta način zaposleni razvijajo svoje sposobnosti, hkrati pa se počutijo bolj vključene in pomembne za uspeh organizacije.

2. Skromnost

Skromnost pomeni, da vodja razume, da nima vseh odgovorov in znanja. Prepoznava vrednost in strokovnost svojih sodelavcev ter je pripravljen sprejeti njihovo pomoč in prispevke. Namesto da bi se osredotočal na lastne dosežke, postavlja dobrobit in interese članov svojega tima na prvo mesto. Aktivno spodbuja sodelovanje in prispevke zaposlenih, saj verjame, da lahko skupaj dosežejo več. Ko ekipa doseže uspeh, vodja skromno stopi v ozadje in ne išče pozornosti zase, temveč poudari pomen skupinskega dela. Skromnost je zato ključna za gradnjo zaupanja in timskega duha v organizaciji, nikakor pa jo ne gre mešati z odsotnostjo ambicije. Prej nasprotno. Skromnost vodje ustvari prostor za aktiviranje prispevka ekipe in doseganje še višjih ciljev.

3. Avtentičnost

Avtentičnost pomeni, da vodja deluje v skladu s svojimi resničnimi mislimi, občutki in vrednotami. Tak vodja je zvest sebi in se ne pretvarja, da je nekdo drug. Prikazuje iskrenost v svojih besedah in dejanjih, kar pomeni, da drži obljube in prevzema odgovornost. S tem ustvari okolje zaupanja, saj sodelavci vedo, da se lahko zanesljivo oprejo nanj. Avtentičnost krepi povezanost v timu in uči vse člane tima, kako pomembno je biti iskren in zvest svojim vrednotam v vseh poslovnih situacijah, tudi če niso najbolj prijetne.

4. Medsebojno sprejemanje

Medsebojno sprejemanje pomeni, da vodja razume in upošteva občutke ter izkušnje svojih sodelavcev. Tak vodja se vživi v druge, pokaže empatijo in podpira člane tima tudi ko se znajdejo v zahtevnih situacijah. Ustvarja okolje zaupanja, kjer se vsi sodelavci počutijo sprejete in varne, tudi ko naredijo napake. Namesto da bi napake stigmatiziral ali kaznoval, jih obravnava kot priložnosti za učenje in rast. To omogoča, da se zaposleni počutijo bolj sproščene in motivirane, saj vedo, da so njihove izkušnje in občutki razumljeni in cenjeni.

5. Usmerjanje

Usmerjanje pomeni, da vodja prilagaja naloge glede na sposobnosti in zmožnosti svojih sodelavcev. Namesto da bi vsakomur nalagal enake naloge, vodja razmišlja o tem, kaj kdo najbolje zmore in potrebuje, ter temu ustrezno prilagodi delo. To ne pomeni le dodeljevanje nalog, temveč tudi spodbujanje odgovornosti, ki je primerna za posameznika. S tem vodja ustvarja dinamično delovno okolje, kjer se delo prilagaja posameznim potrebam, kar omogoča boljše rezultate in osebni razvoj vsakega člana ekipe. Vodja tako poskrbi, da ima vsak možnost prispevati na svoj edinstven način in se pri tem razvijati.

6. Skrbništvo

Skrbništvo pomeni, da vodja prevzema odgovornost za dobrobit ne le svoje ekipe, ampak tudi celotne organizacije in širše skupnosti. Tak vodja se zaveda svoje vloge vzornika, zato s svojimi dejanji kaže, kako pomembni so odgovornost, skrb za druge in sodelovanje. Spodbuja timsko delo in zavedanje, da so vsi v timu pomemben del celote. Vodja pri tem podpira tudi družbeno odgovornost, kar pomeni, da se zavzema za dobrobit skupnosti, v kateri deluje organizacija. Skrbništvo vključuje skrb za dolgoročni uspeh in trajnost organizacije ter njenih ljudi, kar vodi k boljšim odnosom in večji učinkovitosti na vseh ravneh. Te značilnosti skupaj tvorijo operativno definicijo uslužnostnega vodenja, ki temelji na skrbi za vse člane tima in njihovo dobrobit, kar vodi do višje ravni organizacijske uspešnosti.

Vpliv uslužnostnega vodenja na razvoj notranjega potenciala organizacije

Kaj je notranji potencial organizacije?

Notranji potencial organizacije se nanaša na skrite zmožnosti, sposobnosti in vire, ki jih podjetje lahko uporabi za izboljšanje svoje uspešnosti in konkurenčnosti. Ta potencial je pogosto skrit v talentih, znanju in ustvarjalnosti zaposlenih. Vodje s svojim pristopom lahko ustvarjajo okolje, kjer se ta potencial dobro izrazi, razvije in usmeri v doseganje ciljev. Lahko pa s svojim vodstvenim pristopom ustvarjajo ovire, kjer se ta potencial ne more ustrezno razviti.

Ali uslužnostno vodenje vodi k višji izrabi notranjega potenciala organizacije?

Uslužnostno vodenje ima močan vpliv na popolno izkoriščanje notranjega potenciala organizacije, saj neposredno prispeva k ustvarjanju spodbudnega okolja, kjer lahko zaposleni v celoti izrazijo svoje talente, znanje in ustvarjalnost. Vodja, ki deluje na načelih uslužnostnega vodenja, sodelavcem omogoča, da se počutijo varne, cenjene in vključene v organizacijske procese. Uslužnostni vodja prepoznava, da uspeh ni odvisen od osebnih dosežkov, temveč od skupnega uspeha celotnega tima, kar vodi do večje zavzetosti zaposlenih. Organizacija, kjer je uslužnostno voditeljstvo dobro razvito, uživa številne koristi. Vodje, ki izpolnjujejo svoje obljube, gradijo zaupanje in zavezanost zaposlenih. V takšnem okolju se člani tima medsebojno bolje podpirajo, kar povečuje odpornost tima. Ko imajo člani tima možnost sodelovati in prispevati, to spodbuja kreativnost in inovacije, saj vsak posameznik čuti, da je njegov glas pomemben in cenjen.

Uslužnostno vodenje kot temelj trajnostnega razvoja organizacije

Uslužnostno vodenje igra osrednjo vlogo tudi pri zagotavljanju trajnostnega razvoja organizacije, saj spodbuja kulturo, kjer je nenehno učenje, prilagodljivost in inovativnost na prvem mestu. Vodje, ki delujejo po načelih uslužnostnega vodenja, ustvarjajo okolje, kjer zaposleni niso le izvajalci nalog, temveč tudi aktivni udeleženci v razvoju in rasti organizacije. To ne vodi le k boljši produktivnosti, temveč tudi k znižanju fluktuacije zaposlenih, kar je ključno za dolgoročno stabilnost organizacije. Z zmanjšanjem odhoda zaposlenih organizacija ohranja dragoceno znanje in izkušnje, kar prispeva k trajnostnemu razvoju. Trajnostni razvoj organizacije ni zgolj ohranjanje trenutne uspešnosti, temveč stremljenje k nenehnemu napredku. Visoko razvito uslužnostno vodenje omogoča organizacijam, da gojijo kulturo, kjer je stalna rast del vsakdanjega delovanja, kar vodi k dolgoročni uspešnosti in stabilnosti.

Razvoj uslužnostnega vodenja

Če želimo postati vodje, ki bomo delovali po načelih uslužnostnega vodenja, moramo svoje veščine neprekinjeno razvijati in se vsakodnevno osredotočati na potrebe sodelavcev. Kolega Janez Žezlina v svojem članku »Uslužnostno vodenje - voditeljstvo za sodobni in bolj trajnostno naravnani povezani svet« lepo predstavi konkretne korake za implementacijo uslužnostnega vodenja v prakso ter nas spodbudi k samorefleksiji o našem voditeljstvu. Vabljeni k branju. Uslužnostno vodenje omogoča organizacijam, da ustvarijo kulturo zaupanja, sodelovanja in nenehnega učenja. Organizacije, ki sprejmejo in razvijajo uslužnostno vodenje, postavljajo temelje za dolgoročni uspeh, saj ustvarjajo kulturo zaupanja, sodelovanja in nenehnega učenja.

Ali veste, kako vaši sodelavci zaznavajo voditeljstvo v vaši organizaciji? Odgovor na to vprašanje vam ponuja 360 Potencial – metoda merjenja notranjega potenciala organizacije.

Vir: Stone, A. G., Russell, R. F., & Patterson, K. (2004). Transformational versus servant leadership: A difference in leader focus. Leadership & Organization Development Journal, 25(4), 349-361.

Deli članek